Czym sie myć?

Czym sie myć?

Posted by redaktor | Tags: Uroda |

Kostki mydła, żele pod prysznic, płyny do kąpieli należą do dużej grupy preparatów nazywanych środkami myjącymi. Ich wybór powinien uwzględniać potrzeby naszej skóry.

Środki myjące stosuje się przede wszystkim w celu usunięcia brudu ze skóry podczas codziennych zabiegów higienicznych. Na proces mycia, zgodnie z definicją specjalistów, składają się trzy fazy: nawilżanie, odrywanie i emulgowanie cząsteczek brudu, spłukiwanie.

Mydła i syndety

Myjąc ręce czy biorąc prysznic, raczej nie zastanawiamy się nad tym, z jakim produktem w sensie chemicznym mamy do czynienia. Tymczasem wśród środków myjących wyróżnia się mydła, syndety oraz ich mieszaniny (combo). Do tej grupy są także zaliczane środki do zmywania skóry (głównie do demakijażu), a więc toniki, mleczka i śmietanki.

Terminem mydła określa się ("Encyklopedia zdrowia", Oficyna Wydawnicza Spar) sole kwasów tłuszczowych z nieorganicznymi i organicznymi kationami (jonami metali i aminami). Należą one do środków powierzchniowo czynnych. Rozpuszczalne w wodzie mają zawsze odczyn zasadowy. Mydła, których najczęściej używamy, nazywane są toaletowymi. Wśród nich wyróżnia się mydła luksusowe - zawierają one kompozycje zapachowe i wchodzą w skład linii pielęgnacyjnych i perfumeryjnych znanych firm, kremowe - z substancjami natłuszczającymi, lecznicze - dla osób z problemami skórnymi, dziecięce - z substancjami natłuszczającymi, bez zapachowych komponentów, działające łagodnie.

Syndety to specjalnie dobrane mieszaniny detergentów (również należące do środków powierzchniowo czynnych), zastępujące mydła w codziennych zabiegach. Mają różne wartości pH, zawierają substancje natłuszczające, pienią się. Combo to z kolei środki do mycia ciała będące mieszaninami mydeł z syntetycznymi detergentami, występujące głównie w postaci ciekłej.

Preparaty, z którymi spotykamy się na co dzień, noszą oczywiście inne nazwy - żel, płyn pod prysznic itd. Ma to również swoje znaczenie. I tak np. żel myjący to zagęszczony płyn, często z roślinnymi składnikami myjącymi zamiast mydła, do zmywania wodą. Płyny pod prysznic, zwane też mydłami w kremie czy kremami do mycia, zawierają łagodne substancje myjące i krem nawilżający, ich składniki mają mniejsze stężenie, ponieważ stosuje się je bezpośrednio na ciało. Natomiast płynów do kąpieli używa się w dużym rozcieńczeniu, wlewając je do wanny z wodą.

Antybakteryjne czy przetłuszczone

Aby preparaty do mycia spełniały także fukcję pielęgnacyjną, ważny jest ich dobór, uwzględniający potrzeby skóry.

  • Skóra sucha i skłonna do podrażnień wymaga stosowania mydeł kremowych z substancjami przetłuszczającymi, żelów z kremami, olejków kąpielowych natłuszczających, emulsji nie zawierających mydła. 

  • W przypadku skóry normalnej poleca się mydła dla dzieci, mydła przetłuszczone, żele do mycia, emulsje bez mydła. 

  • Skóra tłusta, często z wypryskami trądzikowymi potrzebuje mydeł przeciwtrądzikowych, żelów i płynów przeciwtrądzikowych. Nie należy tu stosować mydeł kremowych i przetłuszczonych. W przypadku nasilonego łojotoku warto stosować preparaty z olejkiem drzewa herbacianego, z wyciągami z ziół, np. z arniki, cyprysu, jemioły, oczaru wirginijskiego czy wierzby białej.

  • Pielęgnacja i mycie skóry mieszanej jest bardziej skomplikowane, często wymaga bowiem stosowania zarówno preparatów przeznaczonych do skóry tłustej, jak i normalnej. Można tu polecić mydła, żele i płyny z substancjami nawilżającymi (proponowane do skóry suchej), jak też preparaty działające oczyszczająco na łojotokowe partie ciała (polecane do skóry tłustej).

W swojej ofercie firmy kosmetyczne uwzględniają też potrzeby męskiej skóry, polecając w ramach znanych serii kosmetyków do golenia także płyny pod prysznic, jak np. Gillette.

Omawiając środki do mycia, warto również wspomnieć o żelach do mycia rąk bez wody, usuwających brud, tłuszcz i smar.

PH 5,5

Powierzchnia skóry jest lekko kwaśna, jej pH wynosi przeciętnie 5,5. Dzięki temu pełni ona funkcję ochronną, stanowiąc barierę dla chorobotwórczych mikroorganizmów czy substancji szkodliwych i drażniących. Zapobiega także utracie wody z zewnątrz. W codziennej pielęgnacji skóry warto korzystać z takich środków myjących, których pH jest zbliżone do pH skóry.

mydło, kosmetyki

Dodaj nowy komentarz