Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy

Posted by redaktor | Tags: Układy moczowy i płciowy |

Rozpoznanie mięśniaków macicy umożliwia badanie ginekologiczne, badanie USG, laparoskopia, a ostatecznie badanie histopatologiczne materiału tkankowego pobranego w trakcie operacji.

Co to jest laparoskopia? Czytaj o laparoskopii w ginekologii

Przyczyny powstania mięśniaków w macicy nie są do końca poznane. Upatruje się ich w zaburzeniach neurowegetatywnych, np. w zaburzeniach prawidłowej produkcji i przemian niektórych substancji wydzielanych w układzie nerwowym.

Wiadomo, że mięśniaki częściej (choć nie jest to regułą) pojawiają się u kobiet, które nie rodziły. Praktycznie także nie występują przed okresem dojrzewania. Po klimakterium (okres wygasania czynności jajników u kobiety, zazwyczaj między 45. a 55. rokiem życia) nie tworzą się także nowe guzy, a istniejące już nie powiększają się lub nawet ulegają zmniejszeniu. Wiąże się to z niskim poziomem estrogenów - hormonów wytwarzanych przez jajniki w okresie dojrzałości płciowej.

O innych zagrożeniach dotyczących układu rozrodczego kobiet czytaj w artykule choroby układu rozrodczego

Zresztą właśnie zależność między dużym stężeniem estrogenów w organizmie kobiety a wzrostem mięśniaków jest najczęściej podkreślana jako powód mięśniaków.

Niepokojące powikłania

Mięśniaki macicy w swojej początkowej fazie wzrostu rzadko powodują dolegliwości. Wystąpienie objawów jest zależne od ich umiejscowienia, liczby i wielkości. 15-20% kobiet mających mięśniaki nie zgłasza żadnych dolegliwości. Pozostałe skarżą się najczęściej na obfite, ze skrzepami krwi, bolesne i przedłużone krwawienia miesięczne, na nieregularne, międzymiesiączkowe krwawienia oraz plamienia z dróg rodnych.

Objawy te tłumaczy się trudnościami z obkurczaniem się ścian macicy, wydłużonym gojeniem się miejsc po złuszczonej błonie śluzowej po miesiączce oraz zaburzeniami hormonalnymi często współistniejącymi z mięśniakami. Poza tym mogą pojawić się bóle w dole brzucha, uczucie ciała obcego lub parcia w tej okolicy. Dolegliwości te są wynikiem ucisku guzów na narządy sąsiednie. I tak mięśniaki, uciskając na pęcherz i cewkę moczową, mogą spowodować zaleganie moczu, zapalenia tych narządów i napadowe nietrzymanie moczu (wyciekanie moczu kropelkami z przepełnionego pęcherza). Ucisk na moczowody może doprowadzić nawet do wodonercza i zaburzeń czynności nerek. Wynikiem ucisku na odbytnicę są zaparcia, rzadko nawet niedrożność jelit. Niekiedy występują bóle o charakterze rwy kulszowej. Nieprawidłowe i obfite krwawienia powodują ponadto niedokrwistość. Pacjentki mogą wtedy odczuwać osłabienie, duszność, przyspieszenie tętna, bóle głowy. Znacznego stopnia anemia może nawet doprowadzić do niewydolności układu krążenia.

Jakie to zmiany?

Mięśniaki często współistnieją z patologicznymi rozrostami i nowotworami błony śluzowej macicy. Guzy macicy, które rozwijają się po menopauzie (ostatnia w życiu miesiączka) lub ciągle rosną, rzadko są mięśniakami.

Przede wszystkim nie zwlekać

Mięśniaki nie leczone ulegają zwyrodnieniu, często martwicy, rozmiękaniu, zakażeniu, rzadziej zwapnieniu lub zwłóknieniu. Stan taki wywołuje duże dolegliwości bólowe, objawy tzw. ostrego brzucha i inne dolegliwości ogólnoustrojowe niekiedy zagrażające życiu. Dzieje się tak również wtedy, gdy nastąpi skręcenie szypuły mięśniaka umieszczonego w jamie brzusznej. Mięśniak, który znajduje się w jamie macicy, może wywołać silne skurcze podobne do porodowych, krwawienie i uwidocznić się w pochwie. Mówimy wtedy o tzw. mięśniaku rodzącym się.

Najlepiej operacja

Mięśniaki macicy są najczęściej występującymi (95%) guzami łagodnymi narządu rodnego u kobiet.

Mięśniaki są zmianami łagodnymi, leczy się je zazwyczaj dopiero wtedy, gdy powodują dolegliwości. W większości przypadków jest to leczenie operacyjne. Guzy nie powodujące objawów należy obserwować. Wskazane są wówczas kontrole u ginekologa co 3-4 miesiące. Oczywiście są wyjątki od tej reguły.

Obawiasz sie operacji? Więcej o operacjach ginekologicznych czytaj w artykule lek. med. Joanny Pabich

Operację trzeba przeprowadzić mimo braku dolegliwości w następujących przypadkach:

 • gdy guz szybko rośnie (podejrzenie nowotworu złośliwego);
 • gdy mięśniak jest bardzo duży (większe ryzyko powikłań);
 • gdy nie można wykluczyć guza jajnika (alternatywą jest wykonanie laparoskopii);
 • gdy mięśniak ma długą szypułę i jest bardzo ruchomy w jamie brzusznej (możliwość skrętu szypuły z dalszymi konsekwencjami);
 • gdy mięśniak macicy jest przyczyną niepłodności lub nawykowych poronień i porodów przedwczesnych;
 • gdy stwierdza się macicę mięśniakowatą podczas operacji wykonywanych z innych powodów. Operacja jest metodą leczenia z wyboru. Można ją wykonać przez pochwę lub drogą brzuszną. Wskazania do określonego typu operacji ustala się w zależności od wieku chorej, wielkości i umiejscowienia guza oraz od rodzaju dolegliwości.

Mięśniaki bo z tkanki mięśniowej

Mięśniaki macicy są zbudowane z mięśni gładkich (mięśni działających niezależnie od naszej woli i wchodzących w skład wielu struktur organizmu, m.in. naczyń, dróg moczowych, narządu rodnego) i tkanki łącznej. Są zazwyczaj okrągławymi tworami, dobrze ograniczonymi, mogącymi osiągać w niektórych przypadkach bardzo duże rozmiary. Ponad 90% guzów wychodzi z trzonu macicy.

Początkowo wszystkie mięśniaki rozwijają się w trzonie macicy, który równomiernie się powiększa. Guzy te mogą być pojedyncze lub mnogie. Gdy w macicy jest wiele mięśniaków, zatraca ona swój fizjologiczny kształt i wielkość. Mówimy wtedy o macicy mięśniakowatej. Może ona wówczas sięgać nawet do łuków żebrowych.

Różne rodzaje

Mięśniaki w zależności od umiejscowienia dzieli się na:

 • śródścienne (rozrastają się w ścianie macicy);
 • podsurowicówkowe (rosną w kierunku błony surowiczej pokrywającej macicę od strony jamy brzusznej);
 • podśluzówkowe (rozwijają się w kierunku błony śluzowej wyścielającej jamę macicy od strony pochwy).

Jeśli mięśniak łączy się z trzonem macicy tylko pasmem tkanki łącznej, jest określany jako uszypułowany. Mięśniak rosnący na długiej szypule w jamie macicy może uwidocznić się w pochwie.

Czasem wystarczą hormony

Mimo że zasadniczą metodą leczenia mięśniaków macicy jest operacja, w niektórych przypadkach potrzebne może okazać się stosowanie hormonoterapii. Leczenie hormonalne umożliwia opóźnienie lub niekiedy zrezygnowanie z operacji.

Dotyczy to:

 • kobiet tuż przed menopauzą;
 • pacjentek, które ze względu na inne choroby (np. niewydolność układu krążenia, znaczna niedokrwistość, wada serca) nie mogą być operowane.

Przed rozpoczęciem przyjmowania hormonów należy wykonać diagnostyczne łyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy (nazywane przez pacjentki "czyszczeniem macicy"), żeby wykluczyć przede wszystkim raka tego narządu. Warunku tego należy ściśle przestrzegać szczególnie w przypadku nieprawidłowych krwawień z narządu rodnego i złego wyniku badania cytologicznego.

W leczeniu mięśniaków stosuje się również napromieniowanie. Jest to metoda stosowana bardzo rzadko i w wyjątkowych sytuacjach.

Zabiegi przezpochwowe

W tych zabiegach w rachubę wchodzi tylko wycięcie całej macicy, nie większej niż pięść, bez przydatków (jajników i jajowodów). Ten rodzaj operacji jest preferowany u starszych kobiet, które często skarżą się dodatkowo na objawy obniżenia i wypadania narządu rodnego (m.in. uciążliwe dla pacjentek wysiłkowe nietrzymanie moczu). Warunkiem jest oczywiście wykluczenie obecności guzów jajników. Mięśniaki, które uwidaczniają się w pochwie, można usunąć bez wycinania macicy.

Operacje brzuszne

W czasie operacji drogą brzuszną można wyłuszczyć mięśniaka lub usunąć całą macicę. Wyłuszczenie samego mięśniaka jest operacją oszczędzającą, pozwalającą na zachowanie płodności i zajście w ciążę. Dlatego u kobiet młodych, bezdzietnych (jeśli tylko warunki na to pozwalają) przeprowadza się ten rodzaj operacji, licząc się nawet z możliwością nawrotów. U kobiet, które rodziły, łatwiej jest zdecydować się na usunięcie macicy, szczególnie jeśli guzy są duże i powodują obfite krwawienia z dróg rodnych.

mięśniak, macica, choroby kobiece

Komentarze

Iwo (niezweryfikowany) pt., 03/16/2012 - 13:08

mam ponad 40 l dzieci, nie zamierzam dalej ich rodzić, cytologia gr I, jajniki ok, zatoka Douglasa ok, pochwa ok, ale na usg wykryto mięśniaka 3,5 cm na 4 cm - co jest dla ,mnie najlepsze czy terapia hormonalna czy usunięcie całej macicy? bardzo proszę o informację dziękuję
Ewela (niezweryfikowany) śr., 04/04/2012 - 11:59

Mam 37 lat wczoraj stwierdzono u mnie mięśniaka nie mogę się uspokoić na pewno nie pozwolę się okaleczyć utrata macicy nie w tym wieku.
Anonim (niezweryfikowany) śr., 04/18/2012 - 17:43

Nie masz się co obawiać. Nie usuwają macicy nawet jak Ci na niej nie zależny. Wiem co mówię bo jestem po mięśniaku już rok. Cała operacja jest do przeżycia, nadal mogę mieć bez problemu dzieci. Gorsze w mięśniakach jest to, że się odradzają. Ja już mam z powrotem i nie wiem co z tym fantem zrobić bo łykam hormony i dziad rośnie.
anna... (niezweryfikowany) czw., 04/19/2012 - 21:58

kochana " nie w tym wieku " ???????? !!! mam 25 lat!!! moja macica jest w kształcie kuli bo jest pelna guzow. lekarz powiedzial mi podczas poprzedniej wizyty ze nie jest dobrze, moze byc tak ze trzeba bedzie usunac cala macice. bylam dzis na kontroli czy sie cos polepszylo po lekach, niestety..... mam termin na wtorek... jestem zalamana....... :((((((((((((
MonikaSch (niezweryfikowany) wt., 11/13/2012 - 14:49

Nie martw się:) ja jestem miesiąc po operacji, a mam 39 lat, miałam mięśniaka wielkości 5,5 cm:( Krwawiłam od kwietnia do października- non stop! I to były krwotoki! Teraz jestem po operacji metoda tradycyjną. Mały szew, tzw. uśmiech. teraz na zwolnieniu lekarskim dochodzę do siebie. Nie wycinają bez potrzeby organów, które są zdrowe . Wycinają kobietom około 60 r. ż. ale nie w tym wieku. Więc spokojnie i życzę powodzenia:)
aga88 (niezweryfikowany) śr., 06/27/2012 - 18:29

witaj Iwo ja mam lat 24 i jestem 2 tygodnie po usunięciu mięśniaka laparoskopowo. mój brzydal miał 5 na 3,5 cm. gdybym wiedziała, że ten zabieg nie będzie straszny jak naczytałam się na innych forach to zdecydowałabym się na niego kilka miesięcy wcześniej. Przy tej wielkości nie ma konieczności usuwania macicy jesteś jeszcze młodą kobietą i nie wiadomo co w życiu może Cie jeszcze spotkać. Przez ostatnie 9 miesięcy miałam zastosowaną terapię hormonalną i nic mi nie pomogła. W przeciwieństwie do Ciebie nie mam jeszcze dzieci ale już możemy o tym myśleć z meżem po wykonanym zabiegu. Zabieg wykonywał mi jeden z najlepszych lekarzy w Poznaniu. Gdym miała przejść to jeszcze raz udałabym się tylko do niego. Personel w szpitalu którym lezałam był tak czuły i troskliwy że nie można powiedzieć złego słowa. Jeśli zdecydowałabyś się na usunięcie mogę przesłać Tobie kontakt e mailem lekarza który operował mnie. Na wizyty jeździłam do niego 300 km raz dwa razy w miesiącu i nie żałuję. Mój kontakt agnieszkaj88@onet.eu
lucia (niezweryfikowany) śr., 04/04/2012 - 07:10

mam 45lat 3 dzieci, nie zamierzam dalej ich rodzić, cytologia gr I, jajniki ok, zatoka Douglasa ok, pochwa ok, ale na usg wykryto mięśniaka 42,5x na 38,4 cm - co jest dla ,mnie najlepsze czy terapia hormonalna czy usunięcie całej macicy? bardzo proszę o informację dziękuję
kama (niezweryfikowany) czw., 04/12/2012 - 11:19

Mam 33 lata dwoje dzieci,jako kobieta jestem spełniona nie zamierzam mieć więcej dzieci, zdiagnozowano u mnie mięśniaka macicy lekarz zdecydował o operacji , mięśniak zajmuje mi większe 3/4 macicy czekam na wyniki z cytologii. Lekarz sam jeszcze nie wie jaką metodę wybrać wspomniał o Laparoskopi czy to dobra metoda czy w moim przypadku lepiej będzie usunąć macicę?
japi (niezweryfikowany) wt., 05/01/2012 - 09:57

Mam 45 lat i 3 dzieci .Jestem już 2 tygodnie po operacji usunięcia trzonu macicy, wracam szybko do zdrowia .Miałam kilka mięśniaków , dlatego decyzją była operacja .Nie było tak strasznie jak myślałam.Jajniki i szyjka macicy została, także myślę że obejdzie się bez hormonów.
Joase (niezweryfikowany) pon., 05/07/2012 - 20:20

7.05.2012 Mam 47 lat i ten sam problem co wy drogie "kobitki".Dziś lekarz podczas wizyty powiedział "że bez operacji się nie odbędzie". Jeden ma 2,9cm, drugi 2,6. Nie chcę operacji bo boję się,że szybko się zestarzeję więc nie wiem kiedy podejmę decyzję. Umówiłam się na wizytę u drugiego lekarza a później może u trzeciego. Dopiero podejmę decyzję. Trzymajcie się.
Żaneta (niezweryfikowany) czw., 07/05/2012 - 00:21

29 lat. Miał być tylko 1, w trakcie operacji okazało się, że jest ICH 11. Największy 8x5cm z szypułą został wycięty, reszta wyłuskana, macica pozostawiona na miejscu. Minęły 3 tygodnie, czuje się dobrze. Nie bój się. Nie przeciągaj. Idz na operacjé.
maddi (niezweryfikowany) pt., 08/03/2012 - 22:16

kochana ja ma 3 miesniaki i najwiekszy ma 2 i 5 cm. mam pic ziola i za pol roku do kontroli. o operacjach nie bylo nawet mowy! zmien lekarza pozdrawiam
madzia (niezweryfikowany) ndz., 05/27/2012 - 12:08

mam miesniaki mam 33 lata boje sie nie mam dzieci a chce jestem zalamana
blondi (niezweryfikowany) pt., 06/08/2012 - 10:41

mam 29 lat i jestem juz 3miesiace po operacji usuniecia miesniaka. balam sie strasznie bo miesniak byl dosc duzy 5-6cm no i jeszcze nie rodzilam. bedziemy sie starac o maluszka za miesia mam nadzieje ze sie uda:)
Ela (niezweryfikowany) wt., 06/26/2012 - 09:50

witam serdecznie mam pytanko czy ktoś powie coś na temat moich wyników. Trzon macicy powiększony, przodozgięty o nieregularnym zarysie.Grubość trzonu macicy w okolicy dna 56,2mm. mięsniówka niejednorodna w okolicy dna po stronie lewej normo-echogeniczna zmiana o wym.56,8x46,9 mm.,mogąca odpowiadać mięśniakowi macicy.Endometrium hiperechogeniczne , o gr.12,4mm. Jajnik prawy wielkości i echogeniczności prawidłowej. W rzucie przydatków lewych torbielowato-lita zmiana o wym.70,2x43,4 mm.Zatok Douglasa - płyn w niewielkiej ilośći. Wiem ze czeka mnie operacja, tyle tylko ze boje sie najgorszego.......... czekam na cytologie dziekuje
Żaneta (niezweryfikowany) czw., 07/05/2012 - 00:02

Witam. Jestem już 3 tygodnie po operacji. Było ich 11 sztuk, największy miał 8x5cm.macica nadal jest na swoim miejscu. Wracam do zdrowia i cieszę się, że mam to za sobą. To nie jest takie straszne jak Wam się wydaje. Nie bójcie się. Mam 29 lat :)
Emilka (niezweryfikowany) czw., 10/11/2012 - 03:35

Czy ktos mzoe mi polecic lekarza najlepiej w Warszawie lub na Śląsku ,ktory probuje leczyc miesniaki takze farmakologicznie??mam 10 cm i chcę choć spróbować zanim zdecyduje się na operację,nie mam żadnych dolegliwości.
ann (niezweryfikowany) pon., 10/15/2012 - 12:40

mam 26 lat i jest po operac ji usuniecia mięśniaka. Mięśniak był ogromny miał 6/6cm. Operacja przebiegła pomyślnie ale martwi mnie że zamiast miesiączki puki co mam tylko plamienia. Po jakim czasie wraca wszystko do normy??
Dorota (niezweryfikowany) czw., 10/18/2012 - 16:29

mam 48 lat. 13 lat temu miałam 2 mięśniaki "śródścienne" -jeden 9,2x11cm drugi 8,5x7cm. Częste i obfite krwawienia doprowadziły organizm do skrajnego wyniszczenia i anemii. Najpierw "podniesiono" stan zdrowia bym mogła przeżyć operacje, a po 3 miesiącach poprawiania morfologi przeszłam pomyślnie operację wycięcia mięśniaków. Lekarz -wspaniały Człowiek mimo pierwszej opinii zespołu lekarskiego "macica do wycięcia" postarał się!!! bo nie miałam jeszcze dzieci i zachował ją cerując jak skarpetę -dziś jestem szczęśliwą mamą 10 latki. Niestety mięśniaki to bumerangi wracają. Ale wiem, że nie trzeba sie bać. Chociaż jestem w wieku w którym zdrowie a nie posiadanie macicy jest ważniejsze. Nie tylko po swoim przypadku wiem, że żaden lekarz tym bardziej młodej kobiecie, która jeszcze nie rodziła nie wytnie macicy jeśli nie będzie to konieczne. A od 13 lat zarówno jakość jak i możliwości w leczeniu znacznie się poprawiły i należy byc dobrej myśli bo strach i stres to najgorsza pożywka na której szybciej rosną mięśniaki.

Dodaj nowy komentarz