Bolesne piersi

Bolesne piersi

Posted by redaktor | Tags: Układy moczowy i płciowy |

Bolesność piersi jest jednym z najczęstszych objawów powodujących zaniepokojenie kobiety i skłaniających do wizyty u lekarza.

Gdy lekarz na podstawie badań nie wykrywa zmian chorobowych w budowie piersi, w zależności od objawów może stwierdzić u pacjentki mastodynię bądź mastalgię. Przeważnie są to objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS od ang. premenstrual syndrome) lub zespołu bolesnego miesiączkowania (łac. dysmenorrhoea).

Często jednak mastodynia czy mastalgia wiążą się z występowaniem chorób piersi, takich jak dysplazja.

Mastalgia czy mastodynia?

Objaw zwany mastalgią rozpoznajemy u kobiet, u których występują tylko i wyłącznie dolegliwości bólowe. Gdy możemy ustalić związek bolesności piersi z cyklem miesiączkowym lub cyklem przyjmowanych leków hormonalnych (antykoncepcja, hormonalna terapia zastępcza), rozpoznajemy mastalgię cykliczną. Jeżeli takie związki nie są uchwytne, mamy do czynienia z mastalgią acykliczną.

Mastodynia występuje wtedy, gdy oprócz bólów pacjentka zauważa obrzęk lub powiększenie piersi.

Różnicowanie pomiędzy tymi dolegliwościami często sprawia dosyć duże trudności. Problemem jest określenie stopnia nasilenia bolesności piersi. Niektóre pacjentki określają ból jako niewielki dyskomfort, inne opisują go jako "niemożliwy do zniesienia". Wynika to zarówno z różnego nasilenia dolegliwości, ale również z indywidualnego stopnia wrażliwości na ból.

Stopień powiększenia gruczołów sutkowych oraz odczuwanie nasilenia obrzęku jest również sprawą indywidualną. Niektóre z pań nie zwracają bowiem uwagi na powiększenie piersi, inne niepokoją się nawet przy niewielkich zmianach. Niekiedy zresztą powiększenie jest tak duże, że kobiety są zmuszone do noszenia biustonosza większego o 1-2 rozmiary.

Przede wszystkim wywiad i badanie fizykalne

Wyniki badań podpowiadają lekarzowi dalsze postępowanie i sposób leczenia zależny od przyczyny dolegliwości. Dlatego też podczas wizyty lekarz, przeprowadzając wywiad, ustala następujące informacje:

 • częstotliwość występowania bolesności piersi oraz cykliczność pojawiania się tych objawów,
 • natężenie i czas trwania dolegliwości bólowych,
 • ewentualny związek z cyklem miesiączkowym,
 • obecność czynników zaostrzających, takich jak: przyjmowane leczenie hormonalne, zaburzenia cyklu miesiączkowego czy też ciąża.

Aby stwierdzić, czy budowa piersi jest prawidłowa, lekarz może zalecić - w zależności od wieku pacjentki - badanie mammograficzne (u kobiet powyżej 35. roku życia) lub ultrasonograficzne (u kobiet młodszych).

Leczenie

Leczenie bolesności piersi powinno być prowadzone przez lekarza po ustaleniu przyczyny wystąpienia tego objawu oraz stwierdzeniu lub braku obecności innych chorób. W większości przypadków wystarcza łagodzenie niepokojących dolegliwości oraz uspokojenie pacjentki. W razie konieczności użyteczne są także preparaty przeciwbólowe. Warto też wspomnieć o niehormonalnym preparacie Mastodynon N chętnie stosowanym w leczeniu bolesności piersi.

Farmakologiczne leczenie mastalgii i mastodynii polega przede wszystkim na zablokowaniu niekorzystnego działania hormonów z grupy estrogenów (głównie estronu i estradiolu) na piersi. Najczęściej stosowane są tabletki antykoncepcyjne, które blokując produkcję i wydzielanie gonadotropin (FSH i LH) przez przysadkę mózgową, pośrednio wpływają na obniżenie produkcji estrogenów w jajnikach. W leczeniu mastodynii i mastalgii można także zastosować hormony z grupy progesteronu (gestageny). Mają one bowiem działanie antagonistyczne w stosunku do estrogenów - nasilają procesy ich dezaktywacji w tkankach organizmu. Gestageny są podawane najczęściej doustnie, ale można je także stosować bezpośrednio na skórę piersi, w postaci żelu lub roztworu. Takie postępowanie charakteryzuje wysoka skuteczność terapeutyczna, gdyż progesteron, wchłaniając się przez skórę, osiąga dwudziestokrotnie wyższe stężenie w tkankach piersi niż w surowicy krwi.

Leczeniem dodatkowym, często zalecanym przez lekarzy, bywa także postępowanie mające na celu zmniejszenie obrzęku i tkliwości piersi. Wykorzystuje się w tego rodzaju terapii pochodne spironolaktonu - leku z grupy preparatów moczopędnych. W leczeniu bolesności sutków niekiedy stosuje się także witaminy: A, E oraz z grupy B.

Niepokojące objawy

Kobieta powinna skontaktować się z lekarzem (rodzinnym, ginekologiem lub ginekologiem - endokrynologiem), gdy:

 • odczuwa ból piersi występujący jednostronnie,
 • spostrzegła pojawienie się nowego, nie badanego wcześniej guzka lub powiększenie się guzka wyczuwalnego wcześniej podczas samokontroli,
 • zauważyła nie występujący wcześniej wyciek z brodawki,
 • stwierdziła powiększenie węzłów chłonnych pachowych.

Zwróć się do lekarza również wtedy, gdy:

 • nie potrafisz wykonać samokontroli swoich piersi,
 • masz już ponad 45 lat i jeszcze nie wykonywałaś mammografii.

Jeżeli odczuwasz dolegliwości:

 • Wyeliminuj ze swojej diety potrawy i napoje zawierające kofeinę i teofilinę (kawę, herbatę czarną i zieloną, kakao, czekoladę, napoje o typie coli oraz tzw. napoje energizujące).
 • Ogranicz spożycie pokarmów zawierających tłuszcze.
 • Podczas "domowego" leczenia przeziębień unikaj stosowania leków zawierających kofeinę. Chociaż mechanizm nasilania zmian w piersiach, powodowany przez metyloksantyny (teofilinę, kofeinę), nie jest do końca poznany, to lepiej "na zimne dmuchać".
 • Możesz zażywać olej wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L), gdyż zawiera korzystnie działający kwas tłuszczowy: cis-linolowy, a także inne zioła, np. Agnus Castus (preparat Strodan), Galium Aparine.

Hormony a piersi

Rozwój i cykliczne zmiany w piersiach podlegają regulacji hormonalnej. Dlatego zaburzenia hormonalne są najczęstszą przyczyną chorób kobiecych piersi.

 • W okresie pokwitania piersi rozwijają się pod wpływem hormonów produkowanych w osi podwzgórze - przedni płat przysadki mózgowej - jajnik. Do prawidłowego rozwoju konieczna jest także insulina oraz prawidłowy poziom hormonów tarczycy.
 • Podczas każdego cyklu miesiączkowego, na 3-4 dni przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego, brak progesteronu oraz czynnościowa przewaga estrogenów powodują zatrzymanie wody, co objawia się zwiększonym napięciem, a także powiększeniem się sutków. Po miesiączce, na skutek niskiego poziomu hormonów płciowych następuje cofanie się zmian oraz utrata wody. Dlatego badania piersi, od samokontroli aż po mammografię, powinny być wykonywane zaraz po miesiączce.
 • W czasie ciąży hormony wydzielane przez przysadkę, jajniki (ciążowe ciałko żółte), łożysko (estrogeny, progesteron, prolaktyna, laktogen łożyskowy oraz HCG-gonadotropina łożyskowa przygotowują tkankę gruczołową piersi do produkcji mleka. Sygnałem wyzwalającym produkcję mleka jest porodowy spadek stężenia estrogenów i progesteronu. Podlega on regulacji prolaktyny, zaś wydzielanie mleka reguluje oksytocyna (hormon tylnego płata przysadki mózgowej).
 • Po menopauzie na skutek spadku poziomu hormonów płciowych następuje stopniowa inwolucja (zanik) tkanki gruczołowej piersi.

Co warto wiedzieć o budowie piersi?

 • Każda pierś jest zbudowana z 6 do 10 płatów rozmieszczonych promieniście. Każdy z nich zawiera płaciki tkanki gruczołowej, rozsiane w podścielisku tkanki tłuszczowej oraz luźnej tkanki łącznej. Za wielkość piersi odpowiada ilość tkanki podporowej (a więc tkanki tłuszczowej łącznej), zaś masa tkanki gruczołowej u większości kobiet jest podobna.
 • Przewody wyprowadzające płacików w obrębie każdego płata łączą się ze sobą i tworzą jeden z 6-10 przewodów głównych. Te zaś biegną w kierunku otoczki brodawki, gdzie skręcają pod kątem 90o i uchodzą w brodawce.
 • Płaty nie są w piersi rozmieszczone równomiernie. Więcej płatów znajduje się w częściach bocznych, a szczególnie górno-bocznych. Tam też najczęściej lokalizuje się zarówno dysplazja piersi, jak i rak.
piersi, choroby kobiece

Komentarze

kotka (niezweryfikowany) pon., 04/02/2012 - 15:55

Witam! Piersi bolą mnie od ponad miesiaca,miesiaczka trwa tylko 2 dni a zawsze trwała 5.Nie wiem czy to objawy ciazy poniewaz oddaje czesciej mocz,senna jestesm bardziej niz zwykle,mam nabrzmiałe i obolałe piersi,mam wiekszy apetyt i zaparcia.
redaktor wt., 04/03/2012 - 10:29

proszę koniecznie odwiedzić lekarza
mama BU (niezweryfikowany) pt., 04/13/2012 - 16:38

Witam, Piersi zaczęły mi dawać się we znaki od jakiegoś tygodnia, wcześniej miałam problem tylko z jedną,ponieważ badanie USG nic nie wykazało przyjmowałam Mastodynon N oraz witaminę A+E. Pomogło ale na jakiś czas. Teraz do tego doszły bóle podbrzusza. 3 lata temu miałam cesarskie cięcie ale zdaniem lekarza wszystko dobrze się pogoiło. Miesiączka skończyła mi się tydzień temu a bóle nie ustają. Odczuwam również dziwne słabości przy gwałtownych ruchach, a podbrzusze boli przy każdej wykonywanej czynności. Jakich tym razem mogę się spodziewać wyników wizyty lekarskiej? Znów Mastodynon? Pomocy!
mama BU (niezweryfikowany) sob., 04/14/2012 - 13:55

Witam.Od ponad tygodnia bolą mnie piersi, a w szczególności brodawki. Do tego dochodzi ból podbrzusza dość ostry nawet przy wykonywaniu zwykłych codziennych czynności. Miesiączka wystąpiła regularnie, może trochę bardziej skąpa i z jeden dzień krótsza. W zeszłym roku miałam problem z jedną piersią, po badaniu USG które nie wykazało nic lekarz zalecił mi Mastodynon N oraz witaminę A+E. Objawy minęły po trzech miesiącach, a teraz zdaniem lekarza znów powinnam zacząć go brać. Różnic nawet nie robi dla lekarza to, że nawet przy gwałtowniejszych ruchach ból w podbrzuszu się nasila i ogarniają mnie dziwne słabości. W takiej sytuacji mam posłuchać lekarza, czy zgłosić się o poradę do innego?
redaktor pon., 04/16/2012 - 09:49

zawsze możesz zasięgnąć opinii innego specjalisty
Mili (niezweryfikowany) sob., 06/16/2012 - 10:32

Witam! Dziś jest sobota, z moim mężczyzną mieliśmy stosunek na przełomie wtorku i środy. Piersi bolą mnie tragicznie od czwartku i są znacznie twardsze. Nie wiem czy to oznaka ciąży (podczas stosunku miałam dni płodne), ponieważ jedni piszą, iż piersi bolą od 2 tygodni po stosunku, a inni, że ból może wystąpić nawet kilka godzin po. Jak to wygląda naprawdę?
Karolina19 (niezweryfikowany) śr., 10/31/2012 - 17:25

Witam !Mam 19 lat Od jakiegoś tygodnia bolą mnie piersi ale od wczoraj rana zauważyłam straszny obrzęk obu piersi ból stał sie nie do zniesienia nie moge chodzić w staniku bo strasznie boli ani leżeć na lewym ani na prawy boku nie moge bo boli. Brodawki również stały sie duzo duzo wieksze i strasznie pieczą i swędzą. Mam stan podgorączkowy od wczoraj;/ choruje również na komorowe zaburzenia rytmu serca. Nie mam dziecka ani nie jestem w ciązy.
Ania20 (niezweryfikowany) wt., 01/22/2013 - 10:27

Od kilku dni strasznie bolą mnie piersi najgorzej jest gdy leżę nie mogę przekręcić się na którą kolwiek stronę bo strasznie bolą i pieką.W staniku za bardzo też nie mogę chodzić bo swędzą,okres nie jest regularny i nigdy nie był ale bóle w trakcie okresu są nie do wytrzymania . Nie wiem co się dzieje ale w ciąży nie jestem to wiem na pewno.

Dodaj nowy komentarz