Zapalenie żył powierzchownych

Zapalenie żył powierzchownych

Posted by redaktor | Tags: Serce i układ krążenia |

Przy zakrzepowym zapaleniu żył powierzchownych bardzo ważne jest znalezienie pierwotnej przyczyny choroby.

Wyczuwalne stwardnienie w przebiegu żyły, ból i zaczerwienie wokół niej to pierwsze objawy zapalenia żył powierzchownych.

Zapalenie zakrzepowe żył powierzchownych obejmuje zmiany w jednym lub w kilku naczyniach żylnych. Często daje odczyn zapalny w ścianie naczynia żylnego i otaczających je tkankach, a w świetle naczynia powstaje skrzeplina. Dolegliwości mogą przybierać charakter przewlekły z okresami poprawy i nawrotów trwającymi od kilku dni do kilku miesięcy.

Za powstanie zapalenia żył odpowiedzialne są trzy czynniki określane jako triada Virchowa:

 • zaburzony przepływ krwi, czyli zwolniony przepływ krwi w żyłach.

  Znacznie częściej zapalenie żył występuje w żyłach zmienionych żylakowo, a ponadto predystynuje do tego długie unieruchomienie, np. założenie gipsu, czy też hospitalizacja z powodu choroby czy operacji. Prawidłową pracę układu żylnego utrudnia także otyłość oraz choroby serca;

 • uszkodzenie ściany naczynia, które wyzwala reakcję zakrzepową (uszkodzenie samoistne lub mechaniczne).

  Ściana naczynia żylnego może zostać uszkodzona na skutek urazu bądź rany chirurgicznej. Dochodzi wówczas do zaburzenia procesu krzepnięcia i upośledzenia funkcji ścian naczyń;

 • zaburzony skład krwi (dotyczy głównie tzw. nadpłytkowości).

  Wszelkie ilościowe i jakościowe zmiany składu krwi mogą spowodować przedwczesną lub nieprawidłową aktywację układu krzepnięcia prowadzącą do powstania zakrzepu w obrębie naczyń.

Zapalenie żyły powierzchownej

Przebiega dosyć łagodnie. Stwarza także o wiele mniejsze niebezpieczeństwo powikłań zatorowych niż zapalenie żył głębokich.

Skrzeplina w układzie powierzchownym jest bowiem bardzo ściśle związana ze ścianą żylną, składa się głównie z leukocytów i płytek krwi, dzięki czemu nie odrywa się tak łatwo i nie zagraża powikłaniami zatorowymi.

Proces zapalny przebiega zazwyczaj w żyłach kończyn dolnych, choć zdarza się także, że dotyczy żył klatki piersiowej czy kończyn górnych. Z reguły są to zapalenia spowodowane diagnostycznymi czy leczniczymi interwencjami lekarskimi, np. po podłączeniu kroplówki, po cewnikowaniu żył kończyny górnej, założeniu elektrody do stymulacji serca. W szczególnym przypadku zapalenie może nawracać w tym samym lub w odległym miejscu, a określa się je jako wędrujące zakrzepowe zapalenie żył.

Jak rozpoznać zapalenie?

W przypadku zapalenia żył powierzchownych łatwo rozpoznać zachodzący proces zapalny. W tkance podskórnej wyczuwalny jest stwardniały powrózek, skóra wokół jest ciepła, zaczerwieniona. Procesowi zapalnemu może towarzyszyć ogólnie podwyższona temperatura ciała, jeżeli nastąpiło nadkażenie rany (w przypadku zapalenia związanego z interwencją chirurgiczną).

Leczenie zapalenia

Niewielkie powierzchowne zapalenie żył potrafi ustąpić samoistnie. Skrzep może nawet sam się wchłonąć, dochodzi wówczas do samoistnego zarastania żyły. Czekanie jednak na samoistną reakcję organizmu może być ryzykowne i doprowadzić do poważnych powikłań.

Leczenie zapalenia natomiast polega na:

 • stosowaniu opaski uciskowej lub bandaży na chorą kończynę,
 • używaniu miejscowo maści przeciwzapalnych z heparyną,
 • zaleceniu niesterydowych leków przeciwzapalnych,
 • przepisaniu leków przeciwzakrzepowych i flebotropowych,
 • podawaniu leków przeciwbólowych.

Jeżeli zapaleniu nie towarzyszy temperatura, możemy mówić o jałowym stanie zapalnym, nie ma więc ryzyka, że infekcja się rozszerzy. Gdy natomiast istnieje podejrzenie, że nastąpiło nadkażenie bakteryjne, wtedy dodatkowo należy podać antybiotyki.

Błędem podczas leczenia zapalenia żył powierzchownych jest unieruchomienie pacjenta. Każde unieruchomienie bowiem niesie ze sobą ryzyko pogłębienia zapalenia - przeniesienia na układ głęboki.

Po wyleczeniu ogniska zapalnego zazwyczaj zachodzi konieczność wyleczenia choroby podstawowej, która często jest pierwotną przyczyną zapalenia. Na przykład często po wyleczeniu kieruje się pacjenta na operację żylakową. Jeżeli bowiem nie zostanie wyeliminowana pierwotna choroba, prawdopodobieństwo nawrotów zapalenia zakrzepowego jest duże.

Warto wiedzieć, że...

Badanie doppler duplex może potwierdzić współistniejące z zapaleniem żył powierzchownych, o wiele poważniejsze w przebiegu, zapalenie żył głębokich.

żyły, zapalenie żył, choroby układu krążenia

Komentarze

Wioletta (niezweryfikowany) czw., 04/26/2012 - 04:35

mialam robione zastrzyki na zamkniecie zyl,od tego dostalam skrzepy i stan zapalny zyly,lekarz zalecil mi przykladac lod i brac aspiryne oraz nosic ponczochy przeciwzylakowe,mowi, ze po tym mi przejdzie.....co wy na to?

Dodaj nowy komentarz