Objawy chorób serca

Objawy chorób serca

Posted by redaktor | Tags: Serce i układ krążenia |

Słodka pomoc - Miód w chorobach serca

Czy kłucie w okolicy koniuszka serca oznacza śmiertelne zagrożenie? Czy mocne bicie serca po położeniu się do łóżka to groźna arytmia? Czy zasłabnięcie w czasie długiego stania w kościele to objaw zawału?

Wiele osób wiąże wymienione (lub podobne) dolegliwości z sercem, podczas gdy w rzeczywistości mogą, ale nie muszą być objawem choroby tego narządu. Zadyszka wysiłkowa może być związana z niewydolnością serca, ale może też być po prostu skutkiem braku treningu. Kłujący ból w okolicy koniuszka serca, nasilający się przy głębszym oddychaniu, może być tylko neuralgią, na którą wystarczy wziąć zwykły lek przeciwbólowy; ale może być też objawem zapalenia osierdzia. Niekiedy więc nasz lęk jest niepotrzebny. Aby jednak mieć pewność, że nie są to objawy groźnego schorzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Schorzenia serca

Różnorodność schorzeń serca jest ogromna. Dużo jest również chorób tego narządu spowodowanych chorobą np. nerek, płuc, stawów i tkanki łącznej.

Choroba może przy tym dotyczyć mięśnia serca, zastawek, dużych naczyń wychodzących z serca, osierdzia czy izolowanych struktur w obrębie serca, np. układu bodźco-przewodzącego.

Każda grupa schorzeń liczy z kolei wiele jednostek chorobowych. Na przykład do grupy chorób mięśnia serca należą zarówno kardiomiopatie pierwotne (wrodzone), jak i zapalenie mięśnia, uszkodzenie pozapalne, kardiomiopatie wtórne (np. skrobiawica serca występująca w gośćcu stawowym), często spotykane uszkodzenie mięśnia lewej komory spowodowane zaniedbanym nadciśnieniem tętniczym, uszkodzenie pozawałowe, alkoholowe - i wiele, wiele innych. Dużo jest również wad serca związanych z wrodzonymi lub nabytymi anomaliami zastawek serca.

Poczytaj o nadciśnieniu tętniczym

Objawy

Oto najważniejsze objawy chorób serca u osób dorosłych (nie uwzględniamy tu objawów, ktore mogą wystąpić u dzieci z wrodzonymi wadami serca):

 • bóle zamostkowe, najczęściej wysiłkowe - często promieniują do żuchwy, ramion, czasami do jednej ręki
 • duszność - zadyszka wysiłkowa, a w stanach bardziej zaawansowanych spoczynkowa, zmniejszająca się w pozycji siedzącej; może towarzyszyć jej suchy kaszel
 • sinawe zabarwienie warg
 • obrzęki kończyn dolnych; w nocy trzeba często oddawać mocz, a rano obrzęki znikają lub wyraźnie zmniejszają się kołatanie serca, nierówne bicie serca, uczucie przewracania się czegoś w klatce piersiowej
 • chwilowe zasłabnięcie lub utrata przytomności; po niedługim czasie (kilku, kilkunastu sekundach) pacjentowi wraca świadomość i czuje się on normalnie.

Koniecznie przeczytaj: Jak przeżyć zawał

U lekarza

Jak widać, o ile chorób serca jest dużo, o tyle objawów z nimi związanych jest stosunkowo niewiele - różne patologie kardiologiczne dają podobne objawy. Powoduje to, że nawet lekarz byłby niekiedy w nie lada kłopocie, gdyby nie mógł się odwołać do badań dodatkowych, pomagających w diagnostyce różnicowej. W pewnych jednak przypadkach już na podstawie samych tylko objawów może on postawić diagnozę.

 • Wchodzi do gabinetu 50-letni mężczyzna. Wygląda zdrowo, porusza się energicznie, nie sprawia wrażenia osoby cierpiącej. Mówi, że od 2 tygodni miewa bóle w klatce piersiowej. Pojawiają się one rano, w drodze do autobusu, zwłaszcza gdy się spieszy. Raz zdarzyło się, że ból zablokował go - musiał przystanąć i dopiero po 2-3 minutach ból zaczął ustępować. Na ogół wystarcza, że zwolni kroku i ból zmniejsza się, a w autobusie całkiem mija. Lekarz pyta, czy częstotliwość występowania tych objawów zwiększyła się. Pacjent zaprzecza. Z dalszej rozmowy wynika, że mężczyzna pali ok. 20 papierosów dziennie, nie wie, jakie ma ciśnienie. Jego ojciec zmarł nagle w wieku 45 lat.

  W tym przypadku rozmowa z pacjentem wystarcza do rozpoznania choroby wieńcowej. Objawy są tak charakterystyczne, że nawet w razie prawidłowego EKG do postawienia diagnozy nie jest potrzebny test wysiłkowy. Oczywiście lekarz zbada chorego, obejrzy EKG, zleci badania biochemiczne (szczególnie lipidogram, cukier, parametry krzepnięcia krwi), wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne i prawdopodobnie skieruje jednak chorego na test wysiłkowy, żeby określić jego wydolność fizyczną i tzw. rezerwę wieńcową. To pomoże w ustaleniu wskazań do koronarografii, czyli badania naczyń wieńcowych w celu określenia możliwości i potrzeby leczenia operacyjnego. Decydujące znaczenie w diagnostyce miały jednak w tym przypadku zgłaszane przez pacjenta objawy.

 • Do gabinetu wchodzi ok. 65-letnia kobieta. Ma nadwagę, idzie powoli, jest nieco zasapana. Lekarz obserwuje pacjentkę. Ma ona sine wargi, oddycha szybko, męczy się przy mówieniu - nie może powiedzieć całego zdania na jednym oddechu. Ma obrzęki. Pacjentka opowiada o kolejce w poczekalni - że długo czekała. Jeszcze nic nie powiedziała o swoich dolegliwościach, a lekarz już wie, że chora ma niewydolność serca.

 • Na przystanku tramwajowym stoi spory tłum czekających. Nagle jakiś pan w średnim wieku pada na chodnik. Podbiega do niego stojący nieopodal młody mężczyzna, rozpina mu ubranie, bada tętno na tętnicach szyjnych i rozpoczyna czynności reanimacyjne: oddech usta-usta i masaż zewnętrzny serca. Woła, żeby ktoś wezwał karetkę. Przyjeżdża karetka R, przejmuje akcję reanimacyjną, zabiera chorego do szpitala.

  Po niecałych trzech tygodniach pacjent wychodzi do domu. Przebył nieduży zawał serca, powikłany w ostrej fazie zatrzymaniem krążenia z powodu migotania komór. Młody mężczyzna, który go reanimował, był anestezjologiem.

Sytuacje groźne

Jak widać, objawy chorób serca mogą mieć różny ciężar gatunkowy, zarówno jeśli chodzi o przydatność diagnostyczną, jak i rokowania pacjenta.

Oczywiście, nie do pacjenta należy stawianie diagnozy. Na ogół zresztą nie potrafi on tak rozumować i działać, jak lekarze w opisanych wyżej przypadkach. Powinien jednak - jeśli tylko zauważy u siebie któryś z opisanych wcześniej objawów - szukać w porę pomocy lekarskiej.

Jeszcze bardziej dramatyczne są przypadki, w których u chorego występują objawy świadczące o zagrożeniu życia.

Najważniejsze z nich to:

 • ból zamostkowy o dużym nasileniu, trwający ponad 20-30 min; taki ból wskazuje na świeży zawał serca, jeśli nigdy wcześniej nie występował albo jeśli występował u osoby z chorobą wieńcową, ale mijał po przyjęciu (z zalecenia lekarza) nitrogliceryny, a tym razem nie ustępuje
 • znaczna duszność spoczynkowa, uniemożliwiająca położenie się - wskazuje na obrzęk płuc
 • utrata przytomności, nawet bardzo krótkotrwała - może być spowodowana chwilowym zatrzymaniem pracy serca
 • napad kołatania serca, zwłaszcza z zawrotami głowy, uczuciem omdlewania, bólem zamostkowym - może być objawem groźnego częstoskurczu.

W takich sytuacjach chory powinien natychmiast znaleźć się w szpitalu.

artykuł lek. med. Barbary Zalewskiej

choroby serca

Komentarze

gosia (niezweryfikowany) czw., 01/26/2012 - 09:19

Witam mam pytanie poniewaz nie wiem jak mam juz sobie radzic miewam od 3-miesiecy straszny bol po lewej stronie reki uniemozliwia mi to podnieisenia jej do gory a przy tym towarzyszy mi bol w gornej czesci brzucha mialam robione USG jamy brzusznej ,moczu ,kalu i podstawowe badania krwi i wszystko wporzadku lekarz powiedzial ze jestem zdrowa jak ryba a jednak tak nie jest czuje straszne oslabienie organizmu .Mam 162 cm wzrostu moja waga to 68 kg w ciagu 1 miesiaca schudlam 7 kilo na apetyt nie narzekam jem normalnie tylko staram sie nie za tluste tak jak wczesniej.Towarzysza mi takze czeste bole za uszami totalne oslabienie organizmu.Nie wiem co mam rodzic mam 27 lat mieszkam za granica a tutaj niestety ni sa tak dobrzy lekarze jak w polsce prosze o pomoc.Dziekuje.
Olga (niezweryfikowany) śr., 02/29/2012 - 23:35

od jakiegoś czasu boli mnie w okolicy serca byłam z tym u lekarza ale nic nie powiedział mi co to możne być . z tym bólem towarzysz mi drętwienie reki a jak się położę to ciężko jest mi oddychać i nie mogę położyć się na lewa stronę. ból jest bolesny i przeszywający aż na łopatkę . co to możne być ??? co powinnam zrobić w tym przypadku ???
Wikipedia (niezweryfikowany) czw., 07/12/2012 - 08:21

Olga widze ze dawno o to pytalas ale ja wlasnie przeczytalem na wiki, ze Twoje objawy swiadcza o problemie z osierdziem sercowym. Takze myk myk do lekarza.
redaktor czw., 03/01/2012 - 16:27

Nie jestem lekarzem, ale na Twoim miejscu, bezzwłocznie zasięgnąłbym opinii innego lekarza.

Dodaj nowy komentarz