Jak leczyć świerzb?

Jak leczyć świerzb?

Posted by redaktor |

Moja córka brała udział w kursach specjalistycznych i przez pewien czas mieszkała poza domem. Po powrocie na palcach i w zgięciach dłoni ma drobne, swędzące krostki, często je drapie. Boję się, że może to być świerzb, choć rygorystycznie przestrzegamy higieny. Czy jest on zaraźliwy? Jak sobie z nim poradzić? Proszę o kilka informacji o tej wstydliwej chorobie. Jadwiga z Suwałk

Lekarz radzi:

Takie objawy rzeczywiście mogą wskazywać na świerzb. Nie należy jednak traktować go jako czegoś wstydliwego, gdyż jest to choroba bardzo zaraźliwa. Wywołują ją świerzbowce, które łatwo przenoszą się podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną.

Świerzbem można się m.in. zarazić śpiąc w czyjejś pościeli lub pożyczając np. ubranie od osoby chorej. Jest prawdopodobne, że córka, mieszkając w internacie, znalazła się w takiej sytuacji.

Swędzące grudki występują przede wszystkim na bocznych powierzchniach palców rąk, ale mogą się też pojawiać na pośladkach, brzuchu, w pachwinach, pod pachami. Swędzenie nasila się nocą, kiedy skóra jest rozgrzana.

Leczenie świerzbu jest proste i polega na smarowaniu ciała specjalnym preparatem. W zależności od zastosowanego leku kuracja trwa od 2 do 5 dni. Ważne jest, żeby wraz z osobą zakażoną leczeniu poddali się wszyscy domownicy, nawet jeśli nie mają objawów choroby. Po zakończonej kuracji należy całą używaną wcześniej bieliznę osobistą, pościel, ręczniki starannie wyprać, wyprasować. Najlepiej nie używać jej co najmniej przez dwa tygodnie. Dopiero wtedy można mieć pewność, że świerzbowca już nie ma.

Ponieważ obecnie świerzb nie występuje już tak często jak przed laty, można go pomylić z innymi chorobami objawiającymi się świądem i wysypką, np. objawami alergii. Dlatego radzimy przed podjęciem kuracji zasięgnąć porady dermatologa, a leczenie prowadzić według jego wskazówek.

Hanna Kurnatowska

"Żyjmy dłużej" nr 1 (styczeń) 2000

Komentarze

Samozwańczy lekarz (niezweryfikowany) pon., 06/25/2012 - 13:01

Witam wszystkich mam 22 lata mialem swiezb rok temu ciagnelo sie to przez pare ladnych miesiecy wiele lekow wyprobowałem. NOVOSCABIN i tylko NOVOSCABIN !! Dla niektorych osob to moglo nie pomoc ze wzgeldu na złe uzywanie preparatu. Raz czy dwa razy uzylem novoscabin nie pomogl po paru miesiacach dowiedzialem siejak go stosowac zeby byl skuteczny. Proponuje najpierw wziasc jak najgoretsza kapiel wtedy w skorze pory sie otwieraja szerzej i smarujemy sie novoscabinem wciarajac przez dluzszy czas oprocz twarzy, po kapieli i wysmarowaniu sie zalozycz czyste ubranie. Podobno swiezb ginie w 70-80 stopniach C. Najlepiej smarowac sie przed snem zeby po nocy nas nie meczylo swedzenie. Rano tez dobrze zrobic sobie goracy prysznic i sie smarowac. Smarowanie mozna po 15 min powturzyc ale nie trzeba. Co jeszcze moge dodac zeby wam pomoc bo wiem co to za choroba i współczuje tym ktorzy nie moge znalesc na to leku. codziennie zmieniac ubranie. i posciele czesto zmieniac . Starajcie sie bliskich nie zarazic tym ja to zrobilem nie byli zli na mnie ale pomagali mi sie tego pozbyc. To nie wstyd poinformowac kogos o zagrozeniu. malutkie czerwone swedzace kroski to moga byc pierwsze objawy swiezbu. NOVOSCABIN kosztuje w aptekach bez recepty 19-23 zl mniej wiecej taki przedzial nie duzo a ile mozna syskac spokoju. Myślę że choć troche pomoglem. Powodzenia zycze w walce ;) ja naszczescie mam to za soba ale lupi to wrocic pamietajcie jak wiecie ze to to, to zastosujcie moja metode.

Dodaj nowy komentarz