Zioła na kobiece dolegliwości

Zioła na kobiece dolegliwości

Posted by redaktor | Tags: Medycyna alternatywna, Układy moczowy i płciowy |

Preparaty roślinne najczęściej uzupełniają terapię lekami syntetycznymi. Niekiedy mogą stanowić podstawową formę leczenia.

Nowoczesne zielarstwo, czyli fitoterapia, opiera się na wielowiekowej tradycji. Już Asklepios, Herodot, Hipokrates, Galen, Awicenna leczyli ziołami. Czasami zamiast syntetycznych leków, działających silnie i z natychmiastowym skutkiem, można sięgnąć po roślinne preparaty. Są łagodniejsze i przeważnie mniej toksyczne. Zawierają duże ilości związków czynnych biologicznie i pobudzają naturalne siły obronne organizmu.

W Polsce istnieje około 400 gatunków roślin, które są uważane przez fitoterapeutów za lecznicze. Dzięki unowocześnionym metodom, takim jak np. liofilizacja, otrzymuje się suche ekstrakty roślinne. Pozwala to na sporządzanie różnych form leków łatwych do stosowania - np. tabletek i granulatów. Na polski rynek farmaceutyczny wchodzi m.in. coraz więcej preparatów ziołowych dla kobiet, stosowanych w specyficznych dla nich dolegliwościach.

Na stany zapalne pochwy i bolesne miesiączkowanie

Krwawnik pospolity (Achillea mille-folium) ma właściwości przeciwkrwotoczne. Jest produkowany w torebkach ekspresowych - Achillea-fix. Zioło to zaleca się przy nieregularnym miesiączkowaniu oraz w celu łagodzenia bólów w bolesnym miesiączkowaniu.

Inne metody łagodzenia bolesnej menstruacji w artykule dr. n. med. Jacka Nieżurawskiego, specjalisty chorób kobiecych, położnika ginekologa

 • Przy bolesnych miesiączkach oraz w nadmiernych krwawieniach miesięcznych możemy używać także mieszanki ziołowej Feminosan zawierającej w swoim składzie: ziele krwawnika, ziele pięciornika gęsiego, liść melisy, szyszki chmielu.

 • Mieszanka ziołowa Feminosan II fix (w torebkach) składa się z: koszyczków rumianku, liści szałwii, kory dębu, koszyczków nagietka, liści jasnoty białej. Wykazuje działanie przeciwzapalne i ściągające. Można ją stosować w stanach zapalnych sromu i pochwy oraz upławach.

 • Podobnie wykorzystuje się liście babki lancetowatej (Plantago lanceolata). W stanach zapalnych sromu i świądzie sporządzamy odwar z jej liści jako środek o działaniu przeciwzapalnym oraz zmniej-szającym przekrwienie błon śluzowych.

 • W stanach zapalnych pochwy (bakteryjnych, grzybiczych) - do irygacji, przemywania i odkażania sromu, przy świądzie sromu - zaleca się mieszankę ziołową Vagosan nr 16. Zioła zawarte w mieszance (rdest ptasi ziele, kora dębu, liść szałwii, koszyczki rumianku, liście pokrzywy, kwiaty nagietka) wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe, wspomagają leczenie rzęsistkowicy.

 • Przy stanach zapalnych pochwy, jako lek wspomagający przy rzęsistkowicy i postępującym zaniku nabłonka pochwy, poleca się nagietek lekarski (Calendula officinalis). Jest on znakomitym środkiem dezynfekującym. Razem z rumiankiem występuje w preparacie Azulacen. Jest to płyn do irygacji lub tamponowania pochwy.
Podczas laktacji 
 • Mieszanka ziołowa Fito-Mix IV nasila wydzielanie mleka przez gruczoły mleczne. Zawiera liść melisy, owoc kozieradki oraz anyżu. Kozieradka pobudza czynności trawienne, anyż jest skutecznym środkiem wiatropędnym, melisa wykazuje działanie uspokajające. Specyficzny skład mieszanki powoduje, że ma ona działanie uspokajające, rozkurczowe i wiatropędne. Ponieważ olejki zawarte w ziołach przechodzą do mleka, mieszanka działa wiatropędnie u niemowląt.

 • Ziołem, które może zmniejszać laktację, jest liść szałwii (Folium salviae). Wykazuje ona jednocześnie silne działanie przeciwpotne oraz bakteriobójcze i przeciwzapalne.
W okresie przekwitania

Kobiety cierpią w tym okresie m.in. na uderzenia krwi do głowy, zaburzenia równowagi, drażliwość, wahania nastrojów, dolegliwości ze strony układu krążenia. Objawom tym można przeciwdziałać, stosując różne zioła.

 • Działanie uspokajające, rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i naczyń wykazuje ziele męczennicy cielistej (Passiflora incarnata). Lek Passiflor zaleca się w stanach wyczerpania nerwowego, niepokoju i lęku. Ziele męczennicy wchodzi w skład leku Passispasmol. Preparat zawiera: wyciąg z owoców głogu, korzeń kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, esencję z pomarańczy gorzkiej oraz męczennicę cielistą. Passispasmol szczególnie dobrze zwalcza niepokój oraz trudności w zasypianiu.

 • Nieocenionym ziołem jest liść melisy lekarskiej (Melissa officinalis). Już w starożytności twierdzono, że melisa "rozwesela, oddala troski, bojaźnie i tęsknoty". I rzeczywiście, wykazuje właściwości uspokajające, silnie działając na ośrodkowy układ nerwowy. Ma również działanie przeciwskurczowe oraz pobudzające wydzielanie soków trawiennych. Herbatkę z melisy (torebki ekspresowe) można pić zapobiegawczo w pobudzeniu nerwowym, bezsenności oraz zaburzeniach przewodu pokarmowego. Liść melisy znalazł zastosowanie w mieszankach ziołowych o działaniu uspokajającym (preparaty Nervomix oraz Nervosol). W skład tych mieszanek wchodzą dodatkowo (oprócz innych ziół) - kozłek lekarski oraz szyszki chmielu.

Więcej o melisie i sposobach jej przyjmowania (nie tylko herbatki)

 • Typowym ziołem uspokajającym, polecanym w stanach zwiększonego napięcia nerwowego, uczuciu niepokoju, trudnościach w zasypianiu, jest kozłek lekarski (Valeriana officinalis) - tzw. ziele św. Klary. Obok rumianku był on uprawiany w prywatnym zielniku Anny Wazówny. Lek Neospasmina w postaci syropu zawiera wyciągi z korzenia kozłka lekarskiego i owocu głogu z dodatkiem etyloparabenu. Stosujemy go w nadmiernym podnieceniu nerwowym, kołataniu serca, podwyższonym ciśnieniu krwi na tle nerwowym.
 • Złożonym preparatem roślinnym wykorzystywanym szczególnie w zapobieganiu bólom głowy, nadmiernemu poceniu, zaburzeniom nerwicowym jest wieloskładnikowy lek Klimaktogran (granulat w torebkach). W jego skład wchodzą: koszyczki rumianku, kwiat malwy, liść melisy, liść ruty, liść pokrzywy, kwiatostan głogu, szyszki chmielu.
Czy wiesz, że... 
 • Właściwości liści babki lancetowatej były znane już w starożytności. Stosowano je zewnętrznie w celu przyspieszenia gojenia się zainfekowanych ran.

 • Łacińska nazwa krwawnika - Achillea millefolium - pochodzi prawdopodobnie od Achillesa, który podczas bitwy o Troję ratował rannych żołnierzy, wykorzystując jego przeciwkrwotoczne właściwości. Krwawnik wykazuje też działanie rozkurczające mięśni gładkich jelit, dróg żółciowych i moczowych. Niektórzy zielarze polecają kąpiele z dodatkiem maceratu suszonego ziela krwawnika w zwalczaniu uczucia wewnętrznego niepokoju.

 • Starożytni Egipcjanie uznawali nagietek za zioło odmładzające. Obecnie stosuje się go m.in. w leczeniu stanów zapalnych żołądka, jelit, stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Jest również wykorzystywany w kosmetyce do wyrobu toników i kremów do cery suchej i wrażliwej.

 • Szałwię zalecano już od tysiącleci (leczył nią Hipokrates z Kos, Pliniusz Starszy). W starożytności wierzono, że chroni przed śmiercią ("Tego śmierć nie ubodzie, u kogo szałwia w ogrodzie"). Wykazano, że szałwia ma działanie obniżające poziom cukru we krwi.
zioła, choroby kobiece

Dodaj nowy komentarz