Przyczyny kaszlu

Przyczyny kaszlu

Posted by redaktor | Tags: Grypa i przeziębienia |

Kaszel może się pojawić jako wynik wielu chorób. Najważniejsze, żeby wcześnie zacząć go leczyć lub chociaż łagodzić jego przebieg, aby nie dopuścić do zaostrzenia choroby.

Kaszel w przeziębieniu

Mechanizm kasłania

Podczas kaszlu następuje gwałtowne wyrzucenie powietrza zawartego w płucach. Wskutek tego powietrze zostaje wydalone z dużym przyspieszeniem, które pozwala porwać ze sobą cząstki ciał obcych, znajdujących się w drogach oddechowych, lub zalegającej wydzieliny w oskrzelach. Szybkość, jaką nabiera strumień wyrzuconego powietrza podczas kaszlu, dochodzi w oskrzelach do 30 m/s, w krtani nawet od 50 do 120 m/s.

Kilka przyczyn kaszlu

Jest reakcją obronną organizmu chroniącą przed przedostaniem się do układu oddechowego różnorakich ciał obcych, np. podczas jedzenia - okruszyny pieczywa, kęsa pokarmu lub ziarna.

To odruch wywołany przez drażnienie błony śluzowej dróg oddechowych w wyniku dostania się do oskrzeli zwiększonej ilości gazów drażniących, pyłów, wydzieliny.

Kaszel występujący przewlekle jest wyrazem przewlekłych nieżytów oskrzeli, przy czym czynnikiem wyzwalającym go jest wydzielina zapalna oskrzeli.

Warto przeczytać: Miód w chorobach układu oddechowego

Kaszel w chorobach

 • Zapalenie krtani i tchawicy

Kaszlowi towarzyszy skąpe odkrztuszanie wydzieliny. Jest on z reguły suchy, bardzo męczący, powstaje lub nasila się po położeniu do łóżka i rozgrzaniu się.

 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Jest najbardziej dokuczliwy nad ranem, palenie papierosów podtrzymuje i nasila ten rodzaj kaszlu. Gdy proces zapalny trwa długo lub powstaje wtórnie np. do gruźlicy, często dochodzi do rozstrzenia oskrzeli.

Wykrztuszanie wydzieliny jest obfite, kaszel wilgotny, plwocina ma nieprzyjemny zapach.

Kaszel kończy zwykle napad duszności, jest męczący, chory z trudem wykrztusza niewielką ilość lepkiej, zbitej plwociny.

 • Ciało obce w tchawicy

Wywołuje oprócz kaszlu objawy duszenia się. Może także pojawić się dodatkowo świst lub furczenie.

 • Nowotwór

Kaszel, a głównie zmiana jego charakteru, może być pierwszym objawem nowotworu oskrzela lub płuca.

Czy kaszel to objaw groźniejszej choroby? - Sprawdź w artykule: Choroby układu oddechowego

Rodzaje kaszlu

 • Kaszel napadowy

Charakteryzuje się atakiem trwającym bez przerwy 30-60 s. Napadowi towarzyszy zanoszenie się, łapanie powietrza, łzawienie, czerwienienie twarzy, która staje się nabrzmiała. Po ataku zawsze występuje uczucie zmęczenia.
Towarzyszy przewlekłemu zapaleniu oskrzeli.

 • Chrypka i kaszel szczekający

Występuje w zapaleniu krtani. W połączeniu ze świstem krtaniowym pogarsza się oddech, narasta duszność oraz uczucie niepokoju.

 • Kaszel przewlekły

Zazwyczaj połączony jest z odpluwaniem większej ilości plwociny. Choroba może trwać tygodniami, kaszel jest uporczywy, leczenie mało skuteczne. Często spotyka się go u nałogowych palaczy.

 • Kaszel suchy

Kaszel suchy można odróżnić od wilgotnego już po samym jego odgłosie. Kaszel ten występuje bez odkrztuszania plwociny. Pojawia się zwykle na początku ostrych procesów zapalnych dróg oddechowych.

 • Kaszel wilgotny

Połączony jest z odkrztuszaniem plwociny. W zapaleniu tchawicy i oskrzeli kaszel początkowo jest suchy, a w miarę trwania choroby staje się wilgotny z oddzielaniem się plwociny śluzowej lub śluzoworopnej.

Kaszel u palaczy

Palenie papierosów podtrzymuje i nasila kaszel. Możliwości wyleczenia nieżytu oskrzeli, a tym samym zlikwidowania kaszlu przy równoczesnym paleniu papierosów są właściwie niewielkie. Objawy nieżytu oskrzeli związane z paleniem papierosów mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy, a nawet lat od zaprzestania palenia. U palaczy nie należy oczekiwać możliwości szybkiego i radykalnego zlikwidowania kaszlu i nieżytu oskrzeli.

Badania wydzieliny

Mimo iż badanie bakteriologiczne wypluwanej wydzieliny oskrzelowej nie ma już tak wielkiego znaczenia jak dawniej, ciągle ważne jest, by (szczególnie przy kaszlu przewlekłym) ocenić charakter wydzieliny (ropna, śluzoworopna), konsystencję (lepka, gęsta, rzadka), kolor (biały, żółty, zielony), a także obecność domieszki krwi (najczęściej towarzyszy nowotworom, rozstrzeniom oskrzeli, oraz gruźlicy i niektórym postaciom zapalenia płuc).

Jak leczyć kaszel?

Kaszel nie jest chorobą, a jedynie objawem patologii, która toczy się w układzie oddechowym człowieka. Zawsze należy więc leczyć przyczynę kaszlu, nawet gdyby nie był on zbyt uciążliwy, gdyż może to doprowadzić do powstania (rozwinięcia się) zapalenia płuc.

W ostrych chorobach infekcyjnych, przeziębieniach zakażeniach dróg oddechowych ulgę odczuwa się wtedy, gdy kaszel suchy zmienia się w mokry i efektywny z odkrztuszaniem wydzieliny.

W tym celu warto stosować:

 • syropy wykrztuśne po 1 łyżce stołowej lub pastylek wykrztuśnych 3-5 razy dziennie. Ostatnia dawka leku wykrztuśnego powinna być podawana około godziny 16.00, nigdy na noc, by rzadka wydzielina nie wywoływała kaszlu podczas snu,
 • nacierania rozgrzewające klatki piersiowej spirytusem kamforowym, salicylowym lub mrówkowym,
 • środki napotne, np. napar kwiatu lipowego, czarnego bzu lub aspirynę bądź paracetamol.

Zioła na kaszel

Ziołowe leki wykrztuśne powodują wzmożone tworzenie się i wydzielanie wodnistego śluzu z drzewa oskrzelowego, co ułatwia odkrztuszanie.

Jeszcze więcej informacji na temat ziół, które pomogają

Odruch kaszlu łagodzą ponadto zioła zawierające śluzy.

 • korzeń i liść prawoślazu - najczęściej stosuje się go w postaci syropu w drażniącym kaszlu, w stanach zapalnych gardła i krtani 2-3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej.
 • liść podbiału - wchodzi w skład mieszanek i preparatów wykrztuśnych. Odwar z tego ziela sporządza się z 1 łyżeczki do herbaty liści na filiżankę wody. Pić należy 2-3 razy dziennie.
 • porost islandzki - stosowany jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych jako lek osłaniający, łagodzący stany zapalne błon śluzowych gardła, przełyku, jako lek przeciwkaszlowy, pobudzający również wydzielanie soku żołądkowego i innych soków trawiennych. Wyciąg z porostu islandzkiego wchodzi m.in. w skład preparatu Pektosol.
 • owoc anyżu - jest środkiem wykrztuśnym o podobnym zastosowaniu jak owoce kopru włoskiego. Często jest stosowany w mieszankach ziołowych lub w postaci olejku eterycznego. Olejek anyżowy może być stosowany w ilości 3-5 kropel na łyżeczkę cukru jako lek wykrztuśny.
 • ziele tymianku - działa wykrztuśnie. Popularnymi lekami wykrztuśnymi są syropy zawierające wyciągi z tymianku, np. Tussipect.
kaszel, infekcje, zioła

Komentarze

aga (niezweryfikowany) wt., 10/16/2012 - 18:23

to przede wszystkim wietrzenie domu, wyłączenie klimatyzacji w aucie i takie tam.

Dodaj nowy komentarz