Łzawienie u niemowląt

Łzawienie u niemowląt

Posted by redaktor | Tags: Ciąża i dziecko |

Wydzielina śluzowo-ropna, zaczerwienienie brzegów powiek, przekrwienie spojówek oka - utrzymujące się przez kilka dni - to objawy niedrożności dróg łzowych.

Układ wydzielania i odpływu łez u dzieci funkcjonuje trochę inaczej niż u dorosłych. Noworodek płacze bez łez. Łzawienie związane z czynnikami drażniącymi występuje już po urodzeniu lub w kilku pierwszych tygodniach życia dziecka, natomiast łzawienie związane z płaczem pojawia się zazwyczaj w 2.-3. miesiącu życia.

Inne informacje na temat zdrowia dziecka znajdziesz w artykule: Prawdy i mity o niemowlętach

Skomplikowany układ dróg odpływu łez powinien być drożny zaraz po urodzeniu, ale bywa, że istnieje przeszkoda i łzy nie odpływają prawidłowo do nosa, tylko zalegają w worku spojówkowym, przelewają się przez powieki; często wtedy dołącza się infekcja. Objawy te występują z różnym nasileniem, zdarza się, że mogą być nawet nie zauważone. Zdecydowanie pogarsza je każda infekcja górnych dróg oddechowych.

Niedrożność dróg łzowych

Najczęstszą przyczyną niedrożności dróg łzowych u noworodków i niemowląt jest błonka zamykająca ujście kanalika nosowo-łzowego do jamy nosowej. Błonka ta powinna zaniknąć zaraz po urodzeniu, czasem jednak pozostaje z okresu płodowego, stanowiąc przeszkodę. Wówczas dochodzi do zalegania łez w worku spojówkowym, któremu często towarzyszy wydzielina śluzowo-ropna, przekrwienie spojówek oka, zaczerwienienie brzegów powiek z pojawianiem się na skórze zasychających strupków.

Opisane objawy, jeśli nie ustępują w ciągu kilku dni po próbach przemywania oczu czystą wodą, solą fizjologiczną czy roztworami np. rumianku, powinny skłonić rodziców do skontaktowania się z lekarzem rodzinnym, pediatrą lub okulistą. Oględziny lekarza są ważne, gdyż badanie wykluczy inne przyczyny łzawienia, pozwoli na wczesne uchwycenie ewentualnych nieprawidłowości.

Dołączenie się w niedrożności dróg łzowych infekcji bakteryjnej, objawiającej się wydzieliną śluzowo-ropną czy ropną, skłania do zastosowania antybiotyku w kroplach (najlepiej po uprzednim wykonaniu wymazu z worka spojówkowego, posiewu i oceny lekowrażliwości).

Leczenie zachowawcze

W pierwszych miesiącach życia dziecka, gdy drogi odpływowe łez są niedrożne, warto podjąć próbę leczenia zachowawczego. Należy używać kropli odkażających do worka spojówkowego kilka razy dziennie i stosować masaż w kącie wewnętrznym oka, przy nasadzie nosa dziecka, w miejscu, gdzie znajduje się woreczek łzowy. Masaż ten wykonuje się opuszką palca, uciskając miejsce woreczka łzowego i delikatnie ściągając palec ku dołowi. W ten sposób w woreczku łzowym wytwarza się wzmożone ciśnienie i płyn znajdujący się w nim może przerwać błonkę zamykającą ujście nosowe. Ten zabieg należy powtarzać 3-4 razy dziennie, wykonując za każdym razem kilka opisanych ruchów. Istnieje więc szansa samoistnego udrożnienia dróg łzowych oraz uniknięcia sondowania i płukania.

Mechaniczne udrożnianie

Rodziców bardzo niepokoi perspektywa przeprowadzenia sondowania i płukania dróg łzowych. Zabieg ten rzeczywiście bywa niekiedy konieczny i powinien być bezwzględnie wykonany przez doświadczonego lekarza okulistę, w okulistycznej poradni dla dzieci. Decyzję o sondowaniu czy płukaniu dróg łzowych należy podjąć po przeprowadzeniu próby leczenia zachowawczego. Jeżeli nie przynosi ono rezultatu, to stosuje się mechaniczne udrożnienie dróg.

Termin wykonania u niemowlęcia sondowania lub płukania dróg łzowych nie jest do końca określony przez lekarzy i trwają na ten temat dyskusje (zwykle najpóźniej do 5.-6. miesiąca życia dziecka).

Rodzice powinni zawsze pamiętać o prawidłowej higienie małego dziecka - w znaczny sposób ograniczającej możliwość infekcji, o stałych wizytach u lekarza pediatry i przestrzeganiu jego zaleceń.

łzy, niemowlę, zdrowie dziecka

Dodaj nowy komentarz